Ви зараз переглядаєте Місячник боротьби з туберкульозом у Запорізькій області

Що таке туберкульоз?

Туберкульоз – інфекційне захворювання, збудником якого є мікробактерія туберкульозу (в народі її називають паличкою Коха). Ця хвороба вражає всі органи і системи, але в 90% випадків уражаються легені.
 

Як можна заразитися туберкульозом?

Основне джерело інфекції – хворий з відкритою формою туберкульозу. Мікробактеріі туберкульозу переносяться повітрям невидимими найдрібніших крапельками мокротиння, які виділяються при кашлі, чханні, розмові. При вдиханні зараженого повітря мікробактеріі туберкульозу потрапляють в організм здорової людини і викликають захворювання. Рідше зустрічається харчової шлях передачі інфекції – через сире молоко, м’ясо, яйця від хворих на туберкульоз тварин і птахів. Заразитися також можна при користуванні рушником, посудом, постіллю хворого.

Стійка чи паличка Коха у зовнішньому середовищі?

Мікробактеріі туберкульозу досить стійкі у зовнішньому середовищі. Наприклад: у висохлі мокроті зберігає свою життєздатність до 1,5 років, на сторінках книг – до 1,5 місяців, досить швидко гине при попаданні прямих сонячних променів (через 1-2 години), при ультрафіолетовому опроміненні вони гинуть через кілька хвилин, під впливом препаратів, що містять хлор – через 6 годин.

Які фактори сприяють розвитку туберкульозу?

До факторів, що сприяють розвитку туберкульозу, відносяться: недостатнє і неповноцінно харчування, нестача вітамінів, часті простудні захворювання, постійний стрес та куріння.

Існує також група соматичного ризику захворювання на туберкульоз – це хворі на цукровий діабет, виразкової хвороби шлунка та 12-палої кишки, оперованих шлунком, хронічними неспецифічними захворюваннями легень (наприклад, хронічний бронхіт), з ВІЛ-інфекцією. Великий ризик захворювання на туберкульоз серед групи соціального ризику: це мігранти, особи без певного місця проживання, особи, що прибули з виправно-трудових установ, наркомани і ті, хто зловживає алкоголем.

Які основні ознаки туберкульозу?

До основних ознак туберкульозу відносяться: тривалий кашель більше 2-3 років, втрата апетиту, схуднення, біль в грудній клітці, кровохаркання, загальна слабкість, періодичне або постійне підвищення температури тіла.

Що потрібно робити, якщо виникла підозра на туберкульоз?

При появі перших ознак захворювання необхідно негайно звернутися до лікувального закладу і обстежитися на туберкульоз. Основним методом ранньої діагностики туберкульозу у дорослих є флюорографічне обстеження органів грудної клітини, а серед дітей та підлітків – туберкулінодіагностика (реакція Манту з 2ТЕ).

Чи може туберкульоз протікати без скарг?

У 10 – 15% хворих на початковій стадії туберкульоз нічим не проявляється і є випадковою знахідкою при профілактичному флюорографічне обстеження. У 1/3 хворих відзначаються тільки симптоми функціонального характеру – швидка стомлюваність, підвищена дратівливість, зниження працездатності, слабкість. Ці хворі тривало вважають себе здоровими, за медичною допомогою не звертаються і становлять небезпеку для оточуючих.

Як убезпечити себе від зараження туберкульозом?

Профілактика туберкульозу включає в себе декілька напрямків:

  • Санітарна – це навчання хворого правилам поведінки в суспільстві, вологе прибирання у приміщенні, де знаходиться хворий і своєчасне повноцінне лікування самого хворого;
  • Специфічна: а) вакцинація та ревакцинації БЦЖ, б) ХІМІОПРОФІЛАКТИКА – особам з контакту з туберкульозною інфекцією та інфікованим особам;
  • Загальні заходи – раціональний режим праці та відпочинку, раціональне харчування, відмова від паління й алкоголю.

Вилікував чи туберкульоз?

При своєчасному виявленні туберкульозу та неухильному дотриманні запропонованого лікарем режиму лікування – туберкульоз вилікуєтеся. Лікування триває 6-8 місяців, рідше до 1 року і більше. Якщо хворий перериває лікування, туберкульоз спалахує знову, але з більшою силою. При цьому мікробактеріі можуть стати сильнішими до протитуберкульозних препаратів,  у результаті чого вилікувати туберкульоз дуже важко, а іноді неможливо.

Бережіть своє здоров'я!